Medarbetare

E-post till anställda adresseras enligt följande: förnamn.efternamn@iffs.se.

Administration

Gustaf Arrhenius, VD
Tel 08-402 12 26

Sabina Nilsson, VD-assistent
Tel 08-402 12 27

Folke Tersman, Ställföreträdande VD
Tel 08-402 12 22

Christina Alwert, Administrativ chef
Tel 08-402 12 28

Ulrika Norlander, Ekonomi- och löneadministratör
Tel 08-402 12 44

Mona Barkman, Löneadministratör
Tel 08-402 12 43

Staffan Julén, Kommunikationschef
Tel 073-509 92 15

Erika Karlsson, Kommunikatör
Tel 08-402 12 36

Magnus Linton, Författare och journalist
e-post: magnus.linton@iffs.se

Mats Ingelström, Forsknings- och projektkoordinator
Tel 08-402 12 37

Karita Sirén, Reception/växel
Tel 08-402 12 38
Tjänstledig t.o.m. 2020-08-31

Helen de Canésie, Administratör
Tel 08-402 12 34

Zahraa Zeir, Administratör
Tel 08-402 12 47

Goran Garib, Vaktmästare
Tel 073-347 21 57

 

Forskning

Anton B. Andersson, Forskare
Tel 08-402 12 00

Vuko Andric, Forskare
Tel 08-402 12 00

Erik Angner, Forskare
Tel 08-402 12 00

Ralf M. Bader, Forskare
Tel 08-402 12 00

Ludvig Beckman Forskare
Tel 08-402 12 00

Katharina Berndt Rasmussen, Forskare
Tel 08-402 12 00

Marie Björnstjerna, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Paul J Bowman, Forskare
Tel 08-402 12 00

Daniel Brancalion Lind, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Moa Bursell, Forskare
Tel 08-402 12 00

Magnus Bygren, Forskare
Tel 08-402 12 00

Krister Bykvist, Forskare
Tel 08-402 12 00

Karin Bäckstrand, Forskare
Tel 08-402 12 00

Timothy Campbell, Forskare
Tel 08-402 12 00

Christoffer Carlsson, Forskare
Tel 08-402 12 00

Göran Duus-Otterström, Forskare
Tel 08-402 12 00

Christofer Edling, Forskare
Tel 08-402 12 00

Emma Engström, Forskare
Tel 08-402 12 00

Erica Falkenström, Forskare
Tel 070-594 60 07

Malcolm Fairbrother, Forskare
Tel 08-402 12 00

Axel Gosseries, Forskare
Tel 08-402 12 00

Hilary Greaves, Forskare
Tel 08-402 12 00

Michael Grätz, Forskare
Tel 08-402 12 00

Carina Gunnarson, Forskare
Tel 0709-34 38 83

Johan E. Gustafsson, Forskare
Tel 070-511 41 18

Michael Gähler, Forskare
Tel 08-402 12 00

Corrie Hammar, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Anna Hedin Ekström, Doktorand
Tel 08-402 12 00

Anders Herlitz, Forskare
Tel 08-402 12 00

Simon Hjalmarsson, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Olle Häggström, Forskare
Tel: 08-402 12 00 

Arne Jarrick, Forskare
Tel: 08-402 12 00

Karim Jebari, Forskare
Tel: 08-402 12 00

Jan O. Jonsson, Forskare
Tel 08-402 12 00

Kirsti Jylhä, Forskare
Tel 08-402 12 00

Lisa Karlberg, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Martin Kolk, Forskare
Tel 08-402 12 00

Patrik Lindenfors, Forskare
Tel 070-341 86 87

Björn Lundgren, Forskare
Tel 08-402 12 00

Klas Markström, Forskare
Tel 08-402 12 00

Hernan Mondani, Forskare
Tel 08-402 12 00

Carina Mood, Forskare
Tel 08-402 12 00

Julia Mosquera, Forskare
Tel 08-402 12 00

Janken Myrdal, Forskare
Tel 08-402 12 00

Filip Olsson, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Minna Persson, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Stephanie Plenty, Forskare
Tel 08-402 12 00

Bi Puranen, Forskare
Tel 08-149244 eller 0705-721 721

Wlodek Rabinowicz, Forskare
E-post: wlodek.rabinowicz@fil.lu.se

Melinda A. Roberts, Forskare
Tel: +1 609 771 2360 

Chaïm la Roi, Forskare
Tel 08-402 12 00

Amir Rostami, Forskare
Tel 08-402 12 00

Jerzy Sarnecki, Forskare
Tel 08-402 12 00

Niels Selling, Forskare
Tel 073-677 44 44

Katie Steele, Forskare
Tel 08-402 12 00

Hlynur Orri Stefánsson, Forskare
Tel 076-428 17 87

Pontus Strimling, Forskare
Tel 08-402 12 00

Stefan Svallfors, Forskare
Tel 08-402 12 00

Áron Szekely, Forskare
Tel 08-402 12 00

Georg Treuter, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Anna Tyllström, Forskare
Tel 08-402 12 00
Tjänstledig maj-augusti

Maria Törnqvist, Forskare
Tel 08-402 12 00

Irina Vartanova, Forskare
Tel 08-402 12 00

Ashwini Vasanthakumar, Forskare
Tel 08-402 12 00

Maria Wallenberg Bondesson, Forskare
Tel 08-402 12 00

Stéphane Zuber, Forskare
Tel 8-402 12 00

 

Forskning, anknutna till Institutet

Giulia Andrighetto, Anknuten forskare
E-post: giulia.andrighetto@gmail.com

Simon Birnbaum, Anknuten forskare
E-post: simon.birnbaum@sh.se

Geoffrey Brennan, Anknuten forskare
E-post: geoffrey.brennan@anu.edu.au

Christian Broberger, Anknuten forskare
Tel 08-5248 7038

John Broome, Anknuten forskare
Tel +44 (0)1865 276731

Åsa Burman, Anknuten forskare
E-post: asa.burman@philosophy.su.se

Susanne Burri, Anknuten forskare
E-post: susanne.burri@gmail.com

Anders Ekholm, Senior rådgivare
Tel 070-641 48 87

Katarina Engberg, Anknuten forskare

Kimmo Eriksson, Anknuten forskare
E-post: kimmo.eriksson@mdh.se

Eva Erman, Anknuten forskare
E-post: eva.erman@statsvet.su.se

Elizabeth Finneron-Burns, Anknuten forskare
E-post: E.Finneron-Burns@warwick.ac.uk

Maja Fjaestad, Anknuten forskare
E-post: majaf@kth.se

Helen Frowe, Anknuten forskare
E-post: helen.frowe@philosophy.su.se

Bob Goodin, Anknuten forskare
E-post: Bob.Goodin@anu.edu.au

Björn Halleröd, Anknuten forskare
E-post: bjorn.hallerod@gu.se 

Anandi Hattiangadi, Anknuten forskare
E-post: anandi.hattiangadi@philosophy.su.se

Peter Hedström, Anknuten forskare
E-post: peter.hedstrom@liu.se

Daniel Ramöller, Doktorand
Tel 08-402 12 00

Bo Rothstein, Anknuten forskare
E-post: bo.rothstein@pol.gu.se

Frida Rudolphi, Anknuten forskare
E-post: frida.rudolphi@sofi.su.se

Jens Rydgren, Anknuten forskare
E-post: jens.rydgren@sociology.su.se

Andreas Ryve, Anknuten forskare
Tel: 073-662 07 36

Anders Sandberg, Anknuten forskare
E-post: anders.sandberg@philosophy.ox.ac.uk

Mårten Schultz, Anknuten forskare
E-post: marten.schultz@juridicum.su.se

Dean Spears, Anknuten forskare
E-post: dean@riceinstitute.org

Joakim Sturup, Anknuten forskare
E-post: joakim.sturup@iffs.se

Mikaela Sundberg, Anknuten forskare
E-post: mikaela.sundberg@sociology.su.se

Jonas Tallberg, Anknuten forskare
E-post: jonas.tallberg@statsvet.su.se

Aron Valinder, Anknuten forskare
E-post: vallinder@gmail.com

Åsa Wikforss, Anknuten forskare
E-post: asa.wikforss@philosophy.su.se

Till lättläst sida om personal