Medarbetare

E-post till anställda adresseras enligt följande: förnamn.efternamn@iffs.se.

Administration

Gustaf Arrhenius, VD
Tel 08-402 12 26

Sabina Nilsson, VD-assistent
Tel 08-402 12 27

Folke Tersman, Ställföreträdande VD
Tel 08-402 12 22

Christina Alwert, Administrativ chef
Tel 08-402 12 28

Kristina Redefelt, Redovisningsansvarig
Tel 08-402 12 39

Elisabeth (Isa) Bohlin, Löne- och HR-administratör
Tel 08-402 12 43

Staffan Julén, Kommunikationschef
Tel 073-509 92 15

Erika Karlsson, Kommunikatör
Tel 08-402 12 36
Tjänstledig t.o.m. 2020-01-13

Henric Karlsson, Kommunikatör
Tel 08-402 12 36

Magnus Linton, Författare och journalist
e-post: magnus.linton@iffs.se

Cecilia Byström, Forsknings- och projektkoordinator
Tel: 08-402 12 37

Mats Ingelström, Forsknings- och projektkoordinator
e-post: mats.ingelstrom@iffs.se

Heléne Kinnervall, Office Manager
Tel 08-402 12 38

Karita Sirén, Reception/växel
Tel 08-402 12 38
Tjänstledig t.o.m. 2020-08-31

Helen de Canésie, Administratör
Tel 08-402 12 34

Zahraa Zeir, Administratör
Tel 08-402 12 47

Goran Garib, Vaktmästare
Tel 073-347 21 57

 

Forskning

Anton B. Andersson, Forskare
e-post: anton.andersson@iffs.se

Vuko Andric, Forskare
e-post: vuko.andric@iffs.se

Erik Angner, Forskare
e-post: erik.angner@iffs.se

Ralf M. Bader, Forskare
e-post: ralf.bader@iffs.se

Ludvig Beckman Forskare
e-post: ludvig.beckman@iffs.se

Katharina Berndt Rasmussen, Forskare
e-post: katharina.berndt@iffs.se

Marie Björnstjerna, Forskningsassistent
e-post: marie.bjornstjerna@iffs.se

Paul J Bowman, Forskare
e-post: paul.bowman@iffs.se

Daniel Brancalion Lind, Forskningsassistent
e-post: daniel.b.lind@iffs.se

Eric Brandstedt, Forskare
e-post: eric.brandstedt@iffs.se

Stefan Buijsman, Forskare
E-post: stefan.buijsman@iffs.se

Moa Bursell, Forskningsledare
e-post: moa.bursell@iffs.se

Magnus Bygren, Forskare
e-post: magnus.bygren@iffs.se

Krister Bykvist, Forskningsledare
e-post: krister.bykvist@iffs.se

Karin Bäckstrand, Forskningsledare
e-post: karin.backstrand@iffs.se

Timothy Campbell, Forskare
e-post: timothy.campbell@iffs.se

Göran Duus-Otterström, Forskare
e-post: goran.duus-otterstrom@iffs.se

Christofer Edling, Forskare
e-post: christofer.edling@iffs.se

Emma Engström, Forskare
e-post: emma.engstrom@iffs.se

Erica Falkenström, Forskare
Tel 070-594 60 07

Malcolm Fairbrother, Forskare
e-post: malcolm.fairbrother@iffs.se

Axel Gosseries, Forskare
e-post: axel.gosseries@iffs.se

Hilary Greaves, Forskare
e-post: hilary.greaves@iffs.se

Carina Gunnarson, Forskare
Tel 0709-34 38 83

Johan E. Gustafsson, Forskare
Tel 070-511 41 18

Michael Gähler, Forskare
e-post: michael.gahler@iffs.se

Corrie Hammar, Forskningsassistent
e-post: corrie.hammar@iffs.se

Anna Hedin Ekström, Doktorand
e-post: anna.ekstrom@iffs.se

Anders Herlitz, Forskare
e-post: anders.herlitz@iffs.se

Simon Hjalmarsson, Forskningsassistent
e-post: simon.hjalmarsson@iffs.se

Olle Häggström, Forskare
e-post: olle.haggstrom@iffs.se

Arne Jarrick, Forskare
e-post: arne.jarrick@iffs.se

Karim Jebari, Forskare
e-post: karim.jebari@iffs.se

Jan O. Jonsson, Forskare
e-post: janne.jonsson@iffs.se

Kirsti Jylhä, Forskare
e-post: kirsti.jylha@iffs.se

Lisa Karlberg, Forskningsassistent
e-post: lisa.karlberg@iffs.se

Martin Kolk, Forskare
e-post: martin.kolk@iffs.se

Patrik Lindenfors, Forskare
Tel 070-341 86 87

Björn Lundgren, Forskare
e-post: bjorn.lundgren@iffs.se

Klas Markström, Forskare
e-post: klas.markstrom@iffs.se

Hernan Mondani, Forskare
e-post: hernan.mondani@iffs.se

Carina Mood, Forskningsledare
e-post: carina.mood@iffs.se

Julia Mosquera, Forskare
e-post: julia.mosquera@iffs.se

Janken Myrdal, Forskare
e-post: janken.myrdal@iffs.se

Filip Olsson, Forskningsassistent
e-post: filip.olsson@iffs.se

Minna Persson, Forskningsassistent
e-post: minna.persson@iffs.se

Stephanie Plenty, Forskare
e-post: stephanie.plenty@iffs.se

Bi Puranen, Forskare
Tel 08-149244 eller 0705-721 721

Wlodek Rabinowicz, Forskare
e-post: wlodek.rabinowicz@fil.lu.se

Melinda A. Roberts, Forskare
Tel: +1 609 771 2360 

Chaïm la Roi, Forskare
e-post: chaim.laroi@iffs.se

Amir Rostami, Forskare
e-post: amir.rostami@iffs.se

Joseph Roussos, Doktorand i filosofi
e-post: joe.roussos@iffs.se

Jerzy Sarnecki, Forskare
e-post: jerzy.sarnecki@iffs.se

Niels Selling, Forskare
Tel 073-677 44 44

Katie Steele, Forskare
e-post: katie.steele@iffs.se

Hlynur Orri Stefánsson, Forskare
Tel 076-428 17 87

Pontus Strimling, Forskningsledare
e-post: pontus.strimling@iffs.se

Stefan Svallfors, Forskare
e-post: stefan.svallfors@iffs.se

Olle Torpman, Forskare
Tel 0736-96 86 81

Georg Treuter, Forskningsassistent
e-post: georg.treuter@iffs.se

Anna Tyllström, Forskare
e-post: anna.tyllstrom@iffs.se

Maria Törnqvist, Forskare
e-post: maria.tornqvist@iffs.se

Irina Vartanova, Forskare
e-post: irina.vartanova@iffs.se

Ashwini Vasanthakumar, Forskare
e-post: ashwini.vasanthakumar@iffs.se

Maria Wallenberg Bondesson, Forskare
e-post: maria.wallenberg@iffs.se

Stéphane Zuber, Forskare
e-post: stephane.zuber@iffs.se

 

Forskning, anknutna till Institutet

Giulia Andrighetto, Anknuten forskare
e-post: giulia.andrighetto@gmail.com

Simon Birnbaum, Anknuten forskare
e-post: simon.birnbaum@sh.se

Geoffrey Brennan, Anknuten forskare
e-post: geoffrey.brennan@anu.edu.au

Christian Broberger, Anknuten forskare
Tel 08-5248 7038

John Broome, Anknuten forskare
Tel +44 (0)1865 276731

Åsa Burman, Anknuten forskare
e-post: asa.burman@philosophy.su.se

Susanne Burri, Anknuten forskare
e-post: susanne.burri@gmail.com

Anders Ekholm, Senior rådgivare
Tel 070-641 48 87

Katarina Engberg, Anknuten forskare

Kimmo Eriksson, Anknuten forskare
e-post: kimmo.eriksson@mdh.se

Eva Erman, Anknuten forskare
e-post: eva.erman@statsvet.su.se

Elizabeth Finneron-Burns, Anknuten forskare
e-post: E.Finneron-Burns@warwick.ac.uk

Maja Fjaestad, Anknuten forskare
e-post: majaf@kth.se

Helen Frowe, Anknuten forskare
e-post: helen.frowe@philosophy.su.se

Bob Goodin, Anknuten forskare
e-post: Bob.Goodin@anu.edu.au

Björn Halleröd, Anknuten forskare
e-post: bjorn.hallerod@gu.se 

Anandi Hattiangadi, Anknuten forskare
e-post: anandi.hattiangadi@philosophy.su.se

Peter Hedström, Anknuten forskare
e-post: peter.hedstrom@liu.se

Emilie Prattico, Anknuten forskare
e-post: emilie.prattico@iffs.se

Daniel Ramöller, Doktorand
e-post: daniel.ramoller@iffs.se

Bo Rothstein, Anknuten forskare
E-post: bo.rothstein@pol.gu.se

Frida Rudolphi, Anknuten forskare
e-post: frida.rudolphi@sofi.su.se

Jens Rydgren, Anknuten forskare
e-post: jens.rydgren@sociology.su.se

Andreas Ryve, Anknuten forskare
Tel: 073-662 07 36

Anders Sandberg, Anknuten forskare
e-post: anders.sandberg@philosophy.ox.ac.uk

Mårten Schultz, Anknuten forskare
e-post: marten.schultz@juridicum.su.se

Dean Spears, Anknuten forskare
e-post: dean@riceinstitute.org

Joakim Sturup, Anknuten forskare
e-post: joakim.sturup@iffs.se

Mikaela Sundberg, Anknuten forskare
e-post: mikaela.sundberg@sociology.su.se

Jonas Tallberg, Anknuten forskare
e-post: jonas.tallberg@statsvet.su.se

Aron Valinder, Anknuten forskare
e-post: vallinder@gmail.com

Åsa Wikforss, Anknuten forskare
e-post: asa.wikforss@philosophy.su.se

Till lättläst sida om personal