Arbetsmarknadsprojekt i fokus på seminarium om ny rapport
Europeiska Socialfonden (ESF) har som mål att lyckas bättre med att föra människor ut i arbete än Arbetsförmedlingen. Institutet för Framtidsstudier har studerat resultaten av en mängd projekt och beskriver resultaten i rapporten På jakt efter framgångsrik arbetslivsintegrering.
Rapporten visar att de projekt som finansierats av ESF under innevarande programperiod 2007–2013 i några fall lyckas bättre än projekt finansierade av Arbetsförmedlingen, men enbart på kort sikt, och enbart i jämförelse med vissa av Arbetsförmedlingens program.
Resultaten diskuterades på ett frukostseminarium den 21 februari med Malin Blomgren från Arbetsförmedlingen, Marianne Öberg Håkansson från ESF-rådet och Åsa Olli Segendorf, arbetsmarknadsforskare på Finansdepartementet.
– Man ska komma ihåg att vi här pratar om att matcha arbetssökande mot arbetsmarknaden och frågan är hur stor skillnaden egentligen är mellan ESF-projekten och Arbetsförmedlingens ordinarie verksamhet, sade Malin Blomgren, som ett sätt att förklara de nedslående resultaten.
– Socialfonden är så mycket mer komplex än den här rapporten visar, sade Marianne Öberg Håkansson, och hänvisade till att ESF också har som uppdrag att hjälpa människor närmare arbetsmarknaden. Hur mäter man egentligen det som forskare?
En stor del av samtalet kom att handla om just möjligheten att på vetenskaplig väg kunna hitta de bästa metoderna. Den rekommendation som görs i rapporten inför ESF:s nästa programperiod är slumpmässig fördelning av deltagare till projekten och ett experimentellt upplägg som gör att det blir möjligt att på ett säkrare sätt studera effekterna.
– En mer strukturerad ansats skulle verkligen kunna lyfta ESF, sade Åsa Olli Segendorf och pekade på möjligheten att på ett säkrare sätt identifiera det som är bra i projekten så att det kommer fram och andra till del.
Malin Blomgren konstaterade också att rapporten och diskussionen med ESF om möjligheten att ägna sig åt innovativ verksamhet är viktiga inspel i diskussionen om utformningen av nästa programperiod.
Rapporten utgör första delen i ett forskningsprojekt som drivs av Temagruppen Integration i Arbetslivet, en av ESF:s temagrupper, som drivs av Institutet för Framtidsstudier.
Ladda ner rapporten
Beställ rapporten i tryckt form via framtidsfokus@iffs.se