Öppet seminarium

Rapportlansering: Svenskarna och migrationsfrågan

Datum: 6 maj 2026
Tid: 08:30–09:30

Plats: Institutet för framtidsstudier, Holländargatan 13 i Stockholm, och på Zoom

Anmäl dig här >

De senaste åren har Sverige upplevt två större flyktingströmmar och en massiv medierapportering om organiserad brottslighet. Samtidigt har vi sedan 2015 sett en allt mer restriktiv migrationspolitik såväl i Sverige som i övriga länder i Europa. 

Har dessa olika fenomen påverkat svenskarnas, i internationell jämförelse, exceptionellt positiva attityder till migration och migranter? Hur i så fall, och varför?

I en ny rapport går Göran Holmqvist igenom kvantitativa data från fyra oberoende undersökningar med nedslag mellan 2012 och 2025 för att visa på utvecklingen. På seminariet presenteras de övergripande resultaten, vilka sätts i ett större sammanhang med hjälp av tre inbjudna panelister under ledning av Ludvig Beckman

Medverkande

  • Göran Holmqvist, fil.dr. i freds- och utvecklingsforskning och författare till rapporten.
  • Henrik Ekengren Oscarsson, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet.
  • Lisa Pelling, statsvetare och chef för Arena Idé.
  • Jens Rydgren, professor i sociologi vid Stockholms universitet.

Moderator: Ludvig Beckman, professor i statsvetenskap, Institutet för framtidsstudier  

Rapporten publiceras här i samband med seminariet >


Tidigare aktiviteter och dokumentation