Medarbetare

E-post till anställda adresseras enligt följande: förnamn.efternamn@iffs.se.

Administration

Gustaf Arrhenius, VD
Tel 08-402 12 26

Helen de Canésie, Administratör
Tel 08-402 12 34

Anders Ekholm, Vice VD, Policyfrågor
Tel 08-402 12 52

Sara Grönroos, Projektadministratör
Tel 08-402 12 37

Erika Karlsson, Informatör
Tel 08-402 12 36

Sabina Nilsson, VD-assistent
Tel 08-402 12 27

Ulrika Norlander, Ekonomi- och löneadministratör
Tel 08-402 12 44

Sarah Philipson, Informationsassistent
Tel 08-402 12 00

Karita Sirén, Reception/växel
Tel 08-402 12 38

Kristina Unger, Administrativ chef
Tel 08-402 12 28

Forskning, anställda

Ludvig Beckman Forskare
Tel 08-402 12 00

Katharina Berndt Rasmussen, Forskare
Tel 08-402 12 00

Simon Birnbaum, Forskare
Tel 08-402 12 33

Moa Bursell, Forskare
Tel 08-402 12 19

Magnus Bygren, Forskare
Tel 08-402 12 00

Krister Bykvist, Forskare
Tel 08-402 12 00

Timothy Campbell, Forskare
Tel 08-402 12 43

Christoffer Carlsson, Forskare
Tel 08-402 12 02

Göran Duus-Otterström, Forskare
Tel 08-402 12 18

Christofer Edling, Forskare
Tel 08-402 12 00

Per Engzell, Forskare
Tel 08-402 12 00

Corrie Hammar, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Robert Lennard Hellpap, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Simon Hjalmarsson, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 20

Joakim Hussenius, Forskare
Tel 08-402 12 00

Olle Häggström, Forskare
Tel: 08-402 12 00 

Mats Ingelström, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Karim Jebari, Forskare
Tel: 08-402 12 05

Jan O. Jonsson, Forskare
Tel 08-402 12 00

Martin Kolk, Forskare
Tel 08-402 12 00

Hernan Mondani, Forskare
Tel 08-402 12 00

Carina Mood, Forskare
Tel 08-402 12 00

Julia Mosquera, Doktorand
Tel 08-402 12 00

Filip Olsson, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 17

Stephanie Plenty, Forskare
Tel 08-402 12 21

Amir Rostami, Forskare
Tel 08-402 12 00

Frida Rudolphi, Forskare
Tel 08-402 12 00

Jens Rydgren, Forskare
Tel 08-402 12 00

Jerzy Sarnecki, Forskare
Tel 08-402 12 00

Hlynur Orri Stefánsson, Forskare
Tel 08-402 12 00

Pontus Strimling, Forskare
Tel 08-402 12 13

Joakim Sturup, Forskare
Tel 08-402 12 00

Mikaela Sundberg, Forskare
Tel 08-402 12 00

Stefan Svallfors, Forskare
Tel 08-402 12 07

Folke Tersman, Forskare
Tel 08-402 12 00

Georg Treuter, Forskningsassistent
Tel 08-402 12 00

Anna Tyllström, Forskare
Tel 08-402 12 24

Maria Törnqvist, Forskare
Tel 08-402 12 00

Ashwini Vasanthakumar, Forskare
Tel 08-402 12 00

 

Forskning, anknutna till Institutet

Erik Angner, Anknuten forskare
Tel 08-16 20 00

Geoffrey Brennan, Anknuten forskare
E-post: geoffrey.brennan@anu.edu.au

Christian Broberger, Anknuten forskare
Tel 08-5248 7038

John Broome, Anknuten forskare
Tel +44 (0)1865 276731

Susanne Burri, Anknuten forskare
E-post: susanne.burri@gmail.com

Kimmo Eriksson, Anknuten forskare
E-post: kimmo.eriksson@mdh.se

Elizabeth Finneron-Burns, Anknuten forskare
E-post: E.Finneron-Burns@warwick.ac.uk

Maja Fjaestad, Anknuten forskare
E-post: majaf@kth.se

Helen Frowe, Anknuten forskare
E-post: helen.frowe@philosophy.su.se

Bob Goodin, Anknuten forskare
E-post: Bob.Goodin@anu.edu.au

Björn Halleröd, Anknuten forskare
E-post: bjorn.hallerod@gu.se 

Anandi Hattiangadi, Anknuten forskare
E-post: anandi.hattiangadi@philosophy.su.se

Peter Hedström, Anknuten forskare
E-post: peter.hedstrom@liu.se

Arne Jarrick, Anknuten forskare
E-post: arne.jarrick@arklab.su.se

Klas Markström, Anknuten forskare
Tel 090-786 97 21

Bi Puranen, Anknuten forskare
Tel 08-149244 eller 0705-721 721

Wlodek Rabinowicz, Anknuten forskare
Tel 046-222 75 95

Daniel Ramöller, Doktorand
Tel 08-402 12 00

Åsa Rosén, Anknuten forskare
E-post: a.m.rosen@econ.uio.no

Bo Rothstein, Anknuten forskare
E-post: bo.rothstein@bsg.ox.ac.uk

Andreas Ryve, Anknuten forskare
Tel: 073-662 07 36

Anders Sandberg, Anknuten forskare
E-post: anders.sandberg@philosophy.ox.ac.uk

Stefan Schubert, Anknuten forskare
E-post: S.Schubert@lse.ac.uk

Mårten Schultz, Anknuten forskare
E-post: marten.schultz@juridicum.su.se

Jonas Tallberg, Anknuten forskare
E-post: jonas.tallberg@statsvet.su.se

Irina Vartanova, Anknuten forskare
E-post: irina.vartanova@iffs.se

Åsa Wikforss, Anknuten forskare
E-post: asa.wikforss@philosophy.su.se

Gustav Öberg, Anknuten forskningsingenjör
E-post: gustav.oberg@ed.lu.se

Till lättläst sida om personal